Безсоння: битва проти впливу нічних перипетій
Кожна людина протягом свого життя стикалася із проблемою безсоння. Особливо сьогодні, під час війни та цілодобових непередбачених повітряних тривог, усі, хто проживає на території України, знаходяться в зоні негативного його впливу. Виснаження – лише один із чинників пошкодження не тільки якості життя, а й загального стану здоров'я.
Розкриття таємниць безсоння
Інсомнія – медичний термін, друга назва безсоння. Треба усвідомлювати, що вона не є хворобою. Безсоння – це розлад, що характеризується кількома аспектами.
Симптоми безсоння можуть суттєво відрізнятися в кожної конкретної людини:
- важкість засинання/прокидання;
- неякісний/поверхневий сон на рівні дрімоти;
- нестабільність сну – часті прокидання;
- неможливість повторного засинання після примусового пробудження;
- невідновлювальний сон;
- хронічне відчуття недостатності сну;
- нерегулярний сон і проблеми, пов'язані з цим.
Якщо інсомнія має суто індивідуальний характер, причина безсоння підлягає медичній класифікації та має дві основні форми: внутрішню, пов'язану зі станом власного здоров'я людини, та зовнішню – викликану штучними впливами на організм.
Безсоння: причини й особливості їх впливу
Інсомнія – одна з найпоширеніших проблем сучасності. У зоні ризику знаходиться кожний, незалежно від віку та статі. Головною проблемою сучасності, яка провокує безсоння, є стрес:
- непередбачувані негативні події в особистому житті чи на роботі;
- проблеми, пов'язані з фінансовою стабільністю та добробутом;
- глобальні порушення у відносинах і стосунках;
Усе це – провокатори порушення стабільності в організмі та психіці.
Фізіологічна реакція захисту на стрес вносить корективи в роботу всіх систем організму, що призводить до гормональних збоїв, змін/перепадів артеріального тиску та пульсу, розладів шлунково-кишкового тракту, імунодефіциту тощо. Довготривалі чи систематичні стреси можуть викликати будь-які захворювання. Особливо схильні до впливів стресу нервова система та психіка, що може призвести не тільки до безсоння, а й до важких емоційних і депресивних станів.
Підсилювачі інсомнії:
- нездоровий спосіб життя та шкідливі звички;
- зловживання комп'ютером та електронними гаджетами, особливо перед сном;
- порушення режиму день/ніч, зміна часових поясів;
- деякі медичні стани та хронічні захворювання;
- побічні дії лікарських препаратів.
Зазвичай проблемами, пов'язаними з порушенням сну, займаються дві галузі медицини: неврологія та психіатрія. Лікування безсоння залежить від причини та ступеня тяжкості стану.
Дослідження та лікування хронічного безсоння в «ЦСМ»
Клініка ЦСМ у Києві – спеціалізований медичний заклад неврологічної орієнтації. Центр стимуляції мозку – назва, що говорить сама за себе. Видатні фахівці «вищого пілотажу», що мають вагомий досвід у дослідженнях роботи мозку та його реакцій, знають, як покращити якість сну та побороти безсоння. Клініка має найсучасніше надточне обладнання для діагностування, проведення втручань і процедур.
Підрозділ фізіотерапії та реабілітації – гордість «ЦСМ». Це дійсно потужне відділення, де досвідчені фахівці зможуть «витягнути» пацієнта з будь-якого важкого стану. Популярні й інноваційні методики допоможуть нормалізувати сон і повернути до повноцінного життя. Це релаксаційні техніки, лікувальний масаж, сонячна та гігієна сну, рефлексотерапія тощо. Найбільш ефективним методом лікування хронічної інсомнії вважається когнітивно-поведінкова терапія, котра може проводитися разом із психотерапією.